2013 m. spalio 7 d., pirmadienis

Foto iš "Genio" puslapių

O aš čia dar pagalvojau, kad būtų visai smagu smagu čia, „bloge“, prie šių nuotraukų pridėti dar ir nuotraukų. Juk gi gražūs, seni žurnalo viršeliai yra vienas dalykas, o fotografijos iš tikrų, buvusių kažkada praeities įvykių yra visai kas kita. Nuotraukose  iš praeities po daugelio metų jūs galite atpažinti vėl save patį mažą, prisiminti, tuos laikus ir tas dienas, kurios jau seniausiai prabėgo. Tad ir norėčiau jums visiems pasiūlyti pažvelgti į šį visą pluoštelį nuotraukų, kurios yra nuskenuotos iš „Genio“ žurnalo numerių ir kurios vėl primins jums šį šlovingos praeities žurnalą vaikams. Reikia gi nepamiršti tai, kad nuotraukos visados turi ir turės labai didelę, išliekamąją vertę ir daug ką gali pasakyti apie tam tikrą laikotarpį, net ir be galo daug metų praėjus. Paėmiau „blogui“ nuotraukas iš senų žurnalo straipsnelių, kuriuose buvo aprašyti įdomūs, kažkuo ypatingi vaikai ir, žinoma, visi su „Genio“ žurnalu susiję, kadaise rengti renginiai vaikams. Nuoširdžiai tikiuosi, kad pažvelgę į šias nuotraukas, daug kas iš jūsų vienur ar kitur vis atpažinsite save patį vaikystėje. Nuotraukas aš dėsiu chronologiškai, iš eilės, pagal metus ir jas visas detaliai aprašysiu, pakomentuosiu.

 Pradėsiu nuo 1994-ųjų metų įdomiausių fotografijų, kurios buvo išspausdintos būtent tais metais „Genyje“.


Vaikai mokosi esperanto kalbos.
Tai nuotrauka iš „Genio“ straipsnelio- „BONAN TAGON!“ (1994 metų birželio numeris). Jame buvo aprašyta, kaip Kaune tuo metu (o gal ir dar dabar...) veikusiuose Lietuvos esperantininkų sąjungos namuose besilankantys maži vaikai ir taipogi suaugusieji gali laisvai sau mokytis esperanto kalbos, jei tik jie to pageidauja ir nori. Jiems ten buvo sudarytos visos palankiausios sąlygos tai daryti, nes buvo ir pakankamai reikalingų tam leidinių ir žmonių, kurie tuo rūpintųsi. Prisipažinsiu, kad kaip tik iš šio pasakojimo aš tada pirmąkart gyvenime ir sužinojau, kad egzistuoja tokia dirbtinė esperanto kalba... Straipsnelio autorė: Sofija Sasnauskaitė. Nuotrauka daryta Stasio Kružinausko.

 Mažosios dailininkės Elenos Dabrišiutės paroda.

Visi trys Dabrišių vaikai.
Tai savotiškai įdomios nuotraukos apie mano bendraamžių tuometinį gyvenimą iš straipsnio „Genyje“ – „SPALVINGOS RYŠKIŲ ĮSPŪDŽIŲ DROBĖS“ (1994 metų spalio numeris). Jame buvo aprašytos garsių menininkų šeimos: poeto ir tapytojo Ginto bei keramikės Aušros Dabrišių trys beaugančios ir besiskleidžiančios, kaip būsimi jaunieji menininkai, atžalėlės- dvi dukrelės ir pagrandukas sūnelis. Elenytė, Marija ir Pranukas. Buvo ten įdomiai aprašyta, kaip šie trys vaikai vasaras leidžia pas savo močiutę Prienų rajone, Sarginės kaime, kaip per vasarą prisikaupę pakankamai įspūdžių ir įdėjų, paskui, grįžę atgal, į miestą, į Kauną, jie laisvu laiku tapo paveikslus ir kaip tai vėliau tampa gan įdomiais, dėmesio vertais meno kūrinėliais. Kai kurie iš jų net buvo viešai eksponuoti Kauno dailininkų sąjungos galerijoje... Straipsnelio ir nuotraukų autorė: Sofija Sasnauskaitė.

1995 METAI.

Genys apdovanoja Bezdonių vaikus 1995-aisiais.
Nuotrauka iš „Genio“ straipsnelio- „GENYS IR JO BIČIULIAI“ (1995 metų spalio numeris). Kaip tik būtent tais 1995-ais metas visas „Genio“ žurnalo redakcijos darbuotojų kolektyvas ir pradėjo lankyti savo mažuosius skaitytojus, važinėdami į įvairias Lietuvos mokyklas ir kitas vaikų lavinimo įstaigas. Bene pirmoji iš tokių, kurioje jie apsilankė, buvo Bezdonių  miestelio „Saulėtekio“ pagrindinė mokykla. Redakcijos darbuotojai tenai apsilankė, susipažino su šios mokyklos mokiniais ir netgi kai kuriuos iš jų apdovanojo, kaip kad ir matote nuotraukoje. Straipsnelio autorė: Gintarė Adomaitytė. Nuotraukos: Jono Staselio.

1996 METAI.

„Genio“ skaitytojai – TV viktorinoje „Moki žodį – žinai kelią“.

TV viktorinos „Moki žodį – žinai kelią“ laimėtoja Dalia Kuoraitė.
Šios dvi įspūdingos nuotraukos iš „Genio“ straipsnelio – „MOKI ŽODĮ – ŽINAI KELIĄ“ (1996 metų vasario numeris). Šiame daugelio turbūt seniai jau pamirštame straipsnyje aprašoma, kaip 1995 metais „Genio“ žurnale vykusiame žaidime „Tėviškės takeliu“ labiausiai ir geriausiai pasižymėję – atsakę į visus klausimus, vaikai vėliau gavo unikalią progą gyvai patys sudalyvauti tuometinėje, labai populiarioje Lietuvos Televizijos viktorinoje – „Moki žodį – žinai kelią“. Ją tuomet vesdavo dabartinis Seimo narys Arvydas Vidžiūnas, klausimai dažniausiai būdavo susiję su literatūra ir gimtąja kalba. Studijoje stovėdavo toks kamuoliukų suktuvas, panašus į tą, kur rodo per loteriją „Keno Loto“, o dalinami prizai dažniausiai būdavo tik įvairios knygos. Taigi, 1996m. sausio 6 dieną, per Tris Karalius studijoje pirmąsyk pasirodė ir „gudročiai“ „Genio“ skaitytojai – Jolanta Gervelytė, Gintautas Miselis, Dalia Kuoraitė, Nerijus Petrauskas ir kiti. Ar ką jums kuriam sako šios pavardės? Taigi, viktorinos laimėtoja tada tapo Dalia Kuoraitė ir namo iš studijos parsinešė visą krūvą savo laimėtų prizų... Šio straipsnio autorė: Jūratė Vabalaitė, nuotraukų- Stasys Baranauskas.

„Genys“ svečiuojasi „Kaštonų“ mokykloje, Biržuose.

Žaidimas Biržų „Kaštonų“ mokyklos sporto salėje.
Šios dvi kai kam prisiminimus keliančios nuotraukėlės – iš „Genio“ straipsnelio „KAIP „GENYS“ BIRŽUOSE SVEČIAVOSI“ (1996metų vasario numeris). Straipsnelyje kaip tik ir buvo aprašyta, kad vieną tų, 1996-ųjų metų žiemos dieną žurnalo redakcijos darbuotojai nuvyko į Biržuose esančią „Kaštonų“ vidurinę mokyklą, ten susipažino ir pabendravo su jos mokiniais, tarp kurių buvo ir nemažas būrys „Genio“ skaitytojų. Vaikams ten teko atsakinėti į įvairius svečių užduotus klausimus, mįsles ir už tai kai kurie jų gavo dovanėlių, prizų. Paskui, kaip kad ir matyti, nuotraukose, ir svečiai ir mokiniai sugužėjo į mokyklos sporto salę, kur galėjo savo rankomis išbandyti naują, ypatingą helpongo žaidimą. Straipsnelio ir nuotraukų autorė: Ramunė Savickytė.

Gražiakasių šventė Vilniuje 1996-aisiais.

Gražiakasių vertinimas 1996-aisiais.
O štai šios dvi nuotraukos- iš „Genio“ straipsnio – „GRAŽIAKASĖ“ (1996 metų birželio numeris). Ištisus visus metus, nuo pat 1995m. balandžio iki pat 1996m. balandžio „Genio“ žurnalo puslapiuose vyko foto konkursas mergaitėms, kuriam jos galėdavo siūsti savo pačių nuotraukas, su gražiais savo išpuoselėtais plaukais ir supintomis kasomis. Iš tų visų kasų gale konkurso turėjo būti išrinkta viena mergaitė, turinti visų pačias gražiausias kasas, arba plaukus. Taigi, per 1996-ųjų metų Atvelykį Vilniuje ir susirinko visos tos mergaitės, kurios dalyvavo tame konkurse. Renginį tada vedė ir visus mergaičių plaukus iš eilės vertino režisierė Aurelija Čeredėjevaitė. Turiu aš tokią nuojautą, kad tarp dabar mano „blogą“ skaitančių jaunų merginų ir moterų yra ir tokių, kurios tada kaip tik ir dalyvavo toje šventėje... Straipsnio autorė: Sofija Sasnauskaitė. Nuotraukos – Gintaro Mačiulio.

1997 METAI.

Redakcijos padėjėja – Jurga Griganavičiutė.
Nuotrauka paimta iš trumpo straipsnelio „Genyje“ – „TRYLIKAMETĖ JURGA IR DIDŽIOJI JOS SĖKMĖ“ (1997 metų vasario mumeris). Jame buvo rašoma, kad redakcijos darbuotojai savo redakcijos patarėju, kuris čia gali atstovauti vaikų nuomonę ir pareikšti savo nuomonę dėl žurnalo leidybos ir jo turinio išdėstymo, pasirinko vieną mergaitę, vilnietę, kuri yra labai protinga ir laimi prizus beveik kiekviename žurnalo paskelbtame konkurse. Apie šią mergaitę buvo truputį parašyta, kuo ji yra ypatinga ir išskirtinė iš kitų vaikų. Straipsnio autorė: Gintarė Adomaitytė. Nuotrauka – Romualdo Kaminsko.

„Genio“ skaitytojai – TV žaidime „Išgelbėk draugą“.

„Genio“ žurnalo sirgaliai TV žaidime.
Abidvi nuotraukos yra iš „Genio“ straipsnio – „KAIP IŠGELBĖTI DRAUGĄ?“ (1997 metų rugpjūčio numeris). O dabar aš turėčiau jums vėl priminti tai, kad kadaise, praeityje buvo per Lietuvos Televiziją rodomas ir dar vienas TV žaidimas, tik šįsyk vaikams skirtas – „Išgelbėk draugą“. Jame kaskart dalyvaudavo po dvi skirtingas vaikų komandas, kurioms būdavo paruošiamos ir įvairos užduotis atlikti. Gale žaidimo visi surinkti taškai būdavo sumuojami ir laimėjusi komanda apdovanojama. Taigi, kaip ir yra matyti iš šių nuotraukų, vieną tokį šeštadienį laidoje tarpusavyje susigrūmė dvi skaitytojų komandos: „Genio“ žurnalo „pėdsekių“ komanda ir laikraštėlio „Tukas“ skaitytojų komanda... Kitas būrys vaikų, esantis laidos publikos pozicijoje, buvo ne kas kitas, o abiejų komandų ištikimi sirgaliai. Straipsnelio autorė: Ligita, nuotraukų – Jonas Kriščiūnas.

Vaikai, „Genio“ renginyje laimėję prizus.
 Šioji viena nuotrauka iš „Genio“ priedo „Genio gandas“ pirmojo puslapio (1997 metų lapkričio numeris). Jinai yra iš Tarptautinės aitvarų skraidinimo dienos renginio, pirmąsyk surengto Lietuvoje 1997m. antrąjį spalio mėnesio savaitgalį. Renginys tuomet vyko Vilniuje, šalia Baltojo tilto, net kartu dar vyko ir varžybos, kurių metu vaikai tarpusavyje varžėsi dėl LNK Vaiduoklio ir „Genio“ prizų. Štai čia ir matote tuos nugalėtojus. Nuotrauka: Jono Karolio.

Gražiakasių šventė Vilniuje 1997-aisiais.

Jauniausia Gražiakasių dalyvė Meda su prizu.
Sekančios, prieš jus esančios nuotraukos yra iš straipsnio „GRAŽIAKASĖ“ (1997 metų lapkričio numeris). Kaip jau jūs tai ir žinote, 1996-ųjų pavasarį Vilniuje įvyko pati pirmoji „Gražiakasių“ šventė, bet vien ja viena nebuvo apsiribota, jau 1997-ųjų metų pavasarį vėl iš naujo buvo paskelbtas tas pats gražiausių plaukų ir kasų konkursas, vėl mergaitės iš visos Lietuvos galėjo į jį iki pat rudens siųsti savo pačių nuotraukas su aiškiai matomais plaukais ir laukti „didžiojo renginio“ metų gale, į kurį vėl bus sukviestos visos šių metų konkurso dalyvės. Taip ir buvo. Tais, 1997-ais metais tikrai Vilniuje ir vėl susirinko visos „gražiakasės“ mergaitės, vėl buvo renkami gražiausi plaukai, kasos. Čia buvo jos susirinkusios gan labai įvairaus amžiaus – nuo pačios mažiausios, 3 metų, kaip kad Meda Karovskytė iki kokių keturiolikmečių.. Šį renginį vedė Rasa Lužytė. Straipsnio autorė: Sofija Sasnauskaitė. Fotostudijos „Stop kadras“ nuotraukos.

1998 METAI.

„Pėdsekio“ žaidimo dalyviai susirinko Vilniuje 1998-aisiais.
Šita nuotrauka yra iš „Genio“ skyrelio – žaidimo „PĖDSEKYS“ (1998 metų sausio numeris). Nuotrauka yra iš to pačioje tų, 1998-ųjų metų, pradžioje, sausio 3 dieną Vilniuje, Martyno Mažvydo nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje vykusio nemažo renginio, kai čia, vienoje vietoje, buvo susirinkę beveik visi „Genio“ žaidime „Pėdsekys“ dalyvavę skaitytojai iš visos Lietuvos... Tik čionai buvo pranešta, kuris vienas iš skaitytojų laimėjo patį pagrindinį žurnalo paskirtąjį prizą – kelionę į Italijos sostinę Romą, buvo dainuojamos skaitytojų sukurtos dainos, demonstruojama paroda, skirta Astridos Lindgren kūrybai... Nuotrauka: Romualdo Kaminsko.

Sandra Tarozaitė – mergaitė, kurios šeima „Genius“ rinko net 20 metų.
Šią tikrai nepaprastai įspūdingą nuotrauką „Genio“ žurnalo redakcijos skelbtam fotokonkursui „KARTU SU GENIU“ atsiuntė viena mergaitė, vilnietė Sandra Tarozaitė, kurios šeima „Genio“ žurnalus tuo metu rinko tikrai nepaprastai ilgą laikotarpį – net 20 metų. (1998 metų vasario numeris). Aš pats, kai šitą nuotrauką pirmąkart pamačiau žurnale, iškart tik iš didžios nuostabos išpūčiau savo akis ir dar ilgai negalėjau atsistebėti – oho, tai bent žurnalų kolekcija... Bet gal tikriausiai ir kiti šio žurnalo skaitytojai lygiai taip pat sureagavo, kaip ir aš tada. Vajetau, kaip aš pats, atsimenu, tada tai Sandrai dėl tų žurnalų pavydėjau... Pas mane patį tik keliasdešimt žurnalo numerių yra sukaupta, o čia, čia... Tikriausiai supratote, kodėl aš šią nuotrauką irgi nutariau pridėti prie kitų savajame „bloge“. Juk ji tikrai yra be galo įspūdinga.

 Apdovanojami Vilniuje skaitytojai, kulinarų konkurso nugalėtojai 1998-aisiais.
Šičia jūs matote nuotrauką, paimtą iš „Genio“ skyrelio „MOČIUTĖS SNIEGUOLĖS UŽEIGĖLĖ“ (1998 metų spalio numeris). Šitas skyrelis kažkur, 1996-ųjų metų gale žurnale buvo paskelbęs vaikams vieną kulinarinį konkursą, kad jie siųstų į redakciją kokius nors naujus, savo pačių sumanytus valgių receptus, o atitinkami žmonės, kulinarai profesionalai juos visus galų gale patikrins, įvertins ir paskelbs, katras receptas iš jų yra pats geriausias, koks valgis pats skaniausias. Taigi, metai po metų ėjo, o vaikai tuos savo receptus „Geniui“ vis siuntė ir siuntė. O paskui atėjo ir pats svarbiausias metas, visus tuos mažuosius kulinarus pasikviesti į Vilnių, kur buvo paskelbti patys geriausi iš geriausių ir apdovanoti užgeriausius receptus, ir jų laukė pati Močiutė Snieguolė. Čia, per apdovanojimų ceremoniją, dalyvavo net ir pats „Stiklių“ restorano vyr. vyrėjas L. Bražinskas. Nuotraukoje užfiksuotas momentas iš to renginio. Nuotrauka daryta Romualdo Kaminsko.

Gražiakasių šventė Vilniuje 1998-aisiais.
Šita nuotrauka yra iš paties paskutinio „gražiakasių“ susitikimo Vilniuje, kuris įvyko 1998 metų rudenį, skyrelyje „GRAŽIAKASĖ“ (1998 metų lapkričio-gruodžio numeris). Taip, tai tiesa, šis trečiasis ilgaplaukių konkurso dalyvių mergaičių susibūrimas kartu Vilniuje ir buvo jau pats paskutinis, nes po to jokio panašaus nei konkurso, nei renginio daugiau visai nebebuvo... Kadangi ir tais minėtaisiais metais vėl žurnalo puslapiuose vyko tas konkursas mergaitėms, tad nieko keista, kad ir tradicinis susibūrimas visoms „gražiakasėms“ draugėn vėl tų metų pabaigoje buvo. Tik, žinoma, kartu su žinia, kad ir šio žurnalo daugiau visai nebebus... Straipsnio autorė: Sofija Sasnauskaitė, nuotraukos – Romualdas Kaminskas.

Na, tam kartui nuotraukų gal jau ir pakaks...

Nors tai - ir visai ne iš mano asmeninės žurnalo kolekcijos, bet pakliuvo į mano rankas šis be galo itin gražus piešinys iš 1992 m. lapkričio mėnesio žurnalo "Genys" numerio, tad nutariau ir su jumis visais tuo piešiniu pasidalinti. Jis yra iš Birutės Baltrušaitytės pasakojimo "Pirmoji diena Vilniuje". Paties piešinio autorė - Eglė Valiūtė. Man tas piešinys labai patiko. Tik o kaip jums?


O čia - jau iš manosios žurnalų kolekcijos. Du tiesiog žavingi dailininkės Nijolės Šaltenytės sukurti paveiksliukai ir iliustruojantys pasaką "Nutikimas Atodūsių liune" iš 1993 metų:




1 komentaras:

  1. Mergaitė, Sandra Tarozaitė, yra ne vilnietė, o gimus ir augus, ir užaugus Šilutėje :)

    AtsakytiPanaikinti